Felhasználói eszközök

Eszközök a webhelyen


főkönyv

Főkönyv menü

A Főkönyv menüben az főkönyvhöz, naplókhoz, mérleg és eredménykimutatáshoz, nyitás/záráshoz és néhány bevalláshoz, adatexporthoz kapcsolódó almenüket találjuk.

fokonyvi_kivonat_1.jpg


Főkönyvi kivonat

A Főkönyvi kivonat menüpontot a Főkönyv főmenü alatt érjük el.

A kezdő és záró dátum beállítása mellett lehetőség van a nézet egyéb beállításaire is: összesen sorok megjelenítése, alábontás vevőkre, szállítókra és az eltérő üzleti év kezelésére.

Az alsó gombok segítségével jeleníthetjük meg, illetve rejthetjük el az adott számlaszámhoz tartozó kartonokat (Karton ki/be). A kartonok láthatóságát az adott számlára duplán kattintva is láthatóvá tehetjük, és a kartonon belül a kiválasztott tételre duplán kattintva a naplót nyitja meg a program, ahol szintén lehetőség van a módosításra. Az itt megjelenő tételeket lehet módosítani, törölni és újat felvinni. FIGYELEM! Ezek napló szintű műveletek, a módosítás, törlés, és új felvitellel a napló tartalmát változtatjuk!

Az egyeztetésekehez a főkönyvi kivonatnál a Hiba keresés elemzés menüt célszerű lefuttatni, amely a Frissít gombbal indítható.

Havi bontás fülnél az alul lévő csúszka használatával érhetjük el az összes adatot.


Főkönyv lekérdezés

Az egyes főkönyvi kartonokat a FőkönyvFőkönyv lekérdezés menüben tudjuk lekérdezni és nyomtatni. Itt is lehetőség van az eltérő üzleti év beállítására.


Összes kartonnyomtatása

A főkönyvi kartonokat a FőkönyvÖsszes karton nyomtatása menüben tudjuk kinyomtatni, illetve excelbe menteni. A nyitó és záró számlaszámmal tudjuk megadni, hogy mely kartonokat szeretnénk nyomtatni.


Felvásárlási jegyek ellenőrzése

Ahhoz, hogy jól tudjuk rögzíteni a felvásárlási jegyet, és a 08-asba is bekerüljön, szükséges a vevő adatoknál az Őstermelőt kiválasztani és az adatait megadni. Ez a számla rögzítése során is megadható a vevő melletti -ra kattintva.

A felvásárlási jegy rögzítése a normál napló tétel rögzítéshez hasonló. Az ÁFA kódnál kell a megfelelő %-ot kiválasztani.

A felvásárlási jegyek rögzítését a Főkönyv → Felvásárlási jegyek ellenőrzése menüben tehetjük meg.

A 08-as feladásban meg fog jelenni a felvásárlási jegy adata.


Bank és Pénztárnapló

A Bank és Pénztárnaplót a Főkönyv főmenüből érjük el.

A funkció indításakor a 381000 - Pénztár jelenik meg alapbeállításként, viszont az adatok megjelenítéséhez nyissuk le a Számla lenyíló menüjét és válasszuk ki a számlaszámot (akkor is, ha a pénztárat szeretnénk látni, akkor válasszuk ki újra a 381000 - Pénztárat, így befrissülnek az adatok).

A Kezdő és Záró dátumánál megadhatjuk a lekérdezni kívánt időtartamot.

A pénztárbizonylatokat az alul megtalálható ikonokkal nyomtathatjuk. A program be fogja kérni a befizető, illetve a pénzt felvevő nevét.

A pénztárbizonylatokat egyeséve a Pénztárbizonylat gomb megnyomásával nyomtathatjuk.

A fejléc legelső kis ikonjára kattintva bekapcsolhatjuk a szűrést, keresést, és excel importot is indíthatunk. A kiválasztott egyedi tételre jobb gombbal kattintva szintén excel importot indíthatunk.


Idősoros napló nyomtatása

Az idősoros naplót a Főkönyv menüpontból tudjuk nyomtatni. A nyomtatni kívánt naplót a Napló típusánál tudjuk beállítani.


Vegyes napló nyomtatása

Ide jön majd a tartalom


Pénztárkönyv nyomtatása

A pénztárkönyv vezetésére jogosult egyéni vállalkozók részére itt kérdezhető le és nyomtatható a pénztárkönyv.

Megnyitáskor a megjelenő fülön hibalistát találunk (Hibák áttekintése)

A másik két fül tartalmazza a könyvelési adatokat és a pénztárkönyvet (5-9 leválogatás pénztárkönyvre és Pénztárkönyv)


XX53-as bevallások

Ide jön majd a tartalom


Mérleg és eredménykimutatás

A Főkönyv főmenüből érhetjük el a Mérleg és eredménykimutatást.


Könyvvizsgálói adatexport

Ha az egész könyvelésünk anyagát szeretnénk lekérdezni, azt a Könyvvizsgálói adatexporttal tehetjük meg, amely a Főkönyv menüből érhető el. Az eredményt .xml file formátumban kapjuk meg.


Nyitás/Zárás

Az éves zárás, illetve új év nyitása a FőkönyvNyitás/Zárás menüben történik.


Helyiadó segédlet

A helyiadó segédlettel kiszámolhatjuk a 2%-os HIPA mértékét. Az adatokat a Frissít gombbal számoltathatjuk újra.


HIPA bevallások készítése

A HIPA és a HIPAEK bevallások készíthetőek el ezen a felületen (FőkönyvHIPA bevallások készítése).

Ha olyan településen van az ügyfél székhelye, telephelye, amelyen még nincs beállítva a HIPA mértéke, először állítsuk be azt:

  1. Beállítások fülön a bal oldali blokkan (A törzsben található önkormányzatok listája) válasszuk ki azt a települést, amelynél be szeretnénk állítani a HIPA százalékát.
  2. Keressük ki a jobb oldali blokkban (Az összes önkormányzat listája) válasszuk ki az illetékes önkormányzatot, majd dupla kattintással módosítsuk/írjuk be a HIPA mértékét (% jel nélkül)
  3. Az Összerendel gomb megnyomásával tudjuk az értéket beemelni a bal oldali blokkba (A törzsben található önkormányzatok listája), amellyel a Relax könyvelőprogram számolni fog.
  4. Az ehhez kapcsolódó, esetleges hibákat a Hiba fülön tudjuk kiszűrni.

HIPA bevallás készítése:

  1. A Bevallások fülön állítsuk be az évet, majd válasszuk ki a céget.
  2. Az Új és a Generálás gombbal hozhatunk létre új bevallást, és megjelenik a bevallás kezdete vége, valamint a bevéltel, HIPA mértéke, egyenlege.
  3. A Módosítás gombbal a számított adatokat, és egyéb beállításokat módosíthatjuk a bevallásban.
  4. Az elkészült bevallást a zöld nyilas gombokkal tudjuk ÁNYK készre állítani (azután lesz beemelhető az ÁNYK-ba, ha megnyomtuk az Adózó választ (csak az adózót készíti elő) / Város választ (csak az egy településhez tartozókat készíti elő) / Mind (mindet előkészíti) gombot
  5. Ha a 4-es pontban leírtakat megcsináltuk, akkor az Import oszlopban megjelenik a Kell import felirat. Ekkor, az adott ügyfelet kiválasztva (erre ügyeljünk!) az ÁNYK átadás gombbal az ÁNYK-ba emelhetjük az adatokat.
  6. Az ÁNYK csoport. gombbal az összes bevallást betölti az ÁNYK-ba, illetve a HIPAEK bevallást készíthetjük el.
  7. Az ÁNYK-ba beemelet tételeknél a Város oszlop zöldre vált.
  8. A HIPA bevallást a Törlés gombbal tudjuk törölni.
  9. Az elküldött bevallásokat a Zárolással tudjuk lezárni, így megvédeni a véletlen törlés és módosítástól. Ezzel az Adóalany neve oszlopban az ügyfél cellája is zöldre vált.
  10. Ha mégis szeretnénk feloldani a zárolást, azt a Felold gombbal tehetjük meg.
  11. Szűrni a fejléc legelső kis cellejában a Szűrés, Keresés (Excel import), illetve az alsó blokknál tudunk (Nemlegesek is látszanak, Zároltak is látszanak, Csak küldhetők megjelenítése)
  12. Ha az egyik ügyfélnek nem kell beadnia HIPA bevallást, azt a Nem kell gombbal tehetjük meg (ezzel a csoportos műveleteket is ugyanúgy el tudjuk majd végezni, és saját munkánkat is megkönnyítjük).
  13. Ha ÁNYK beküldésre már előkészítettük a bevallásokat (Kell import), de mégsem szeretnénk importálni őket, akkor az Egyse gombbal tudjuk a műveleteket visszavonni.
  14. Az adóbevallásokat nem csak egyesével, hanem csoportosan is létrehozhatjuk, pl. településenként a Város generál gomb segítségével (pl.: az összes Budapesthez tartozót).

Költséghelyek forgalmának listázása

A FőkönyvKöltséghelyek forgalmának listázása menüben tudjuk lekérdezni a költséghelyi forgalmakat.

A Lista fülön az Inaktívak is látszanak bekapcsolásával, majd a Frissítés gombbal tudjuk a költséhelyre rögzített tételeket megjeleníteni.

A Nem költséghelyezett tételek fülön tudunk az egyes gazdasági eseményekhez költséghelyet rendelni.


/home/relaxkon/public_html/dokuwiki/data/pages/főkönyv.txt · Utolsó módosítás: 2020/08/14 07:38 szerkesztette: krisztina